Post by Aria on Sept 4, 2020 13:09:30 GMT 1
Alapok:
A csillagközi utazás vívmánya nem egészen úgy került a galaxis fejlett fajainak kezébe, ahogy azt várták volna… az idő maga adta a megoldást. Ebben a világban ugyanis az idő élőlény… jobban mondva egy ún. mezőcivilizáció, ami mindent tartalmazva és átfogva létezik a világegyetemben. Képes paradoxonok nélkül megvalósítani időben és térben tett utazásokat. Az emberek, és a legtöbb bolygó Hivatal néven ismeri, ez rendezi el a különböző bolygókról való migráció ügyét.
Az elv, amit átlagemberek érzékelnek, egyszerű: amennyiben valaki emigrálni akar a bolygójáról, visszatérítés lehetősége nélkül meghatározott számú évet kell fizetnie. Ennek a két évnek az eseményei megszűnnek, mintha nem is lettek volna. Ilyen módon, ha valaki huszonhét évesen emigrálni akar a földről, mondjuk 2016-ban, amint „kifizette” a két évet, huszonöt éves lesz ismét, és az utolsó emlékei 2014-ből származnak majd. A két év arra fordítódik, hogy a Hivatal a másik bolygóra és időbe szállítsa… ez amolyan fizetség az útért.
A történet középpontjában a Raa bolygó áll. Raa számára a galaktikus migráció abszolút elfogadott, szinte bármilyen bolygóról fogadja a bevándorlókat. Az érkezők eredeti anyanyelvét törlik az érkezéskor, a tudatukba Raa anyanyelve kerül. Bizonyos szavak ezen nem megfogalmazhatók (a földi nyelvből például a „koncentrációs tábor” és a „defenesztráció” szavak egészen biztosan hiányoznak a nyelvből, valószínűleg történelmi vonatkozásaik miatt), de komolyabb kényelmetlenséget nem okoz senkinek. Raa világa idilli, az utcán is vannak élelemforrásként szolgáló oszlopok, ezekből egy joghurtszerű folyadékot fogyaszthatnak el az emberek, így ha valaki nem tudja megfizetni az ellátást, az sem hal éhen. Ugyanígy, a munkát kereső segítséget kap, és ideiglenes, kényelmes szállások is vannak az ingatlannal nem rendelkezőknek. A társadalmi rétegek között teljes az egyensúly, sok energiát fordítanak az oktatásra, az egészségügyre, az igazságszolgáltatás gördülékeny, és nincs halálbüntetés… a legsúlyosabb, amit Raa bármely polgárára kiszabhatnak a száműzetés, a naprendszerében keringő aszteroidákon ebben az esetben teljesen élhető életet biztosítanak neki.
Raa történelméről viszonylag keveset tudunk. Raa első lakói közel három méter magasak voltak, nem fogyasztottak húst, és teljes harmóniában éltek a természettel. Az ún. alapeszme, amit követtek, a béke, a nyugalom, és az elfogadás köré épült, így legfőbb lenyomatuk a világban annyi volt, hogy az árnyékukat rajzolták fel a barlangok falára. Nem építkeztek, nem volt iparosodás. A problémát az jelentette, hogy az alapeszme magába foglalta a fejlődést, ami azonban nem volt jelen Raa-n, így következett el a sötét időszak, amit Raa halálának neveznek. Ekkor kezdtek el húst fogyasztani az emberek, megindultak a háborúk. Olyan lények tűntek fel a bolygón, amelyek később nyomtalanul ismét kihaltak, és egyetlen céljuk a populáció pusztítása volt. Járványok törtek ki, és megszülettek az első meszticek (a kasztoknál kifejtem). A változást végül a Hivatal megjelenése váltotta ki, ami egyfajta küldöncöt, furcsa megtestesülést küldött a Raa-ra, és létrehozta az első stabilizátorokat, amelyek fenntartották az összhangot az alapeszmével, és újabb békekort hoztak a bolygóra, noha működésükkel senki nincs teljesen tisztában. (természetesen a békekor azt jelentette, hogy megszűnt a vadászat. Raa-n húst fogyasztani csak étel-szintetizátorból, vagy a Próba alkalmával lehet)
A Raa teljes rendszerét meghatározza a teljes jogú és függő helyzetű polgárok viszonya. A teljes jogú polgárok rendelkeznek egy, rendszeresen újra ellenőrzött társadalmi felelősségi indexszel, ami nagyjából 1:5000000000-tól 1-ig terjed (a teljes társadalom indexei összeadva tesznek ki hármat, és csak egyetlen egyes felelősségi indexszel rendelkező személy tartózkodik az egész bolygón, ez Mahajrod, a Raa konzulja). Ennek értéke szabja meg, hogy mennyire szólhatnak bele a közügyekbe, mennyire elismertek, milyen a státuszuk a társadalmon belül. A függő helyzetűek nem rendelkeznek ilyen indexszel, valamely teljes jogú állampolgár vállal felelősséget értük. Bírósági tárgyalások esetén jelentős enyhítő körülményeket kapnak, jogosultak bizonyos kedvezményekre, és a társadalmi juttatásokból gyakran nagyobb mértékben részesülnek, de kiszorulnak a közügyekből, és bizonyos szakmákat sem tanulhatnak.
A teljes állampolgári jogot a Próba során lehet megszerezni. Ez egy korai felnőtté válási rítusból nőtte ki magát. Amikor jelentkeznek a Próbára, a legtöbben tizenhat év körül vannak. Fiúk és lányok külön teszik le, egy hétig nomád körülmények között élnek, és különböző megmérettetések során bizonyítják, hogy „urai önmaguknak”. Ez az alapvető pszichés tűrőképesség tesztelésén túl több, a földi ember számára emberfelettinek tűnő képesség gyakorlását is jelenti, például az első próbák közé tartozik a regeneráció, amelynek során a tudat erejével kell beforrasztani egy sebet (ez a legfőbb oka, hogy bevándorlók sosem vállalkoznak a letételére). A Próbát az instruktor vezeti le, ő figyelemmel kíséri a résztvevők minden mozdulatát, és végül ő dönt arról is, hogy ki végzett sikerrel.
Az állampolgárokat, legyenek teljes jogúak, vagy függő helyzetűek, egy nyakban hordott falapocska azonosítja. Ez leolvasható termináloknál, így férhetnek hozzá a kreditjeikhez, az információs rendszerhez, az üzeneteikhez. Ezt az azonosítót a nap huszonnégy órájában kötelező maguknál tartani, ezért legtöbben sosem veszik le a nyakukból.
Kasztok:
Emberek
A legátlagosabb kaszt. Az emberek a Raa-n hosszú életűek, az átlagéletkor kilencven év körül mozog, de a történelmi feljegyzések szerint a Raa halála előtt az átlagéletkor akár a százötven évet is elérhette. A Raa-n született emberek legtöbbje barátságos, toleráns a közösség szemlélete miatt, és gyerekkorától kezdve tanulja az olyan készségeket, mint az echolokáció (hangok és látáson kívüli ingerek alapján történő tájékozódás), regeneráció. Külsőre megkülönböztethetetlenek egy földi embertől. Szinte mindegyikük megkísérli megszerezni a teljes jogú állampolgár státuszt.
A bevándorlók, akik a bolygóra érkeznek, legtöbbször humanoidok (bár a Földről kevés bevándorlót fogadnak), így könnyen elvegyülnek a társadalomban, de jellemzően nem képesek sem echolokációra, sem regenerációra. A bevándorlók között még nem volt példa arra, hogy megkísérelték volna a Próba letételét.
Árnyékok (nem játszható!)
Az Árnyékok Raa furcsaságai közé tartoznak. Mivel a bolygó sok lakója rendkívüli kreativitással, és képzelőerővel rendelkezik, a fantáziájuk nem csak regenerációra, vagy hasonlókra lehet jó, hanem egy bizonyos szint felett élőlényeket, akár embereket teremthet. Ez gyengébb esetekben csak számukra látható, hasonló egy képzeletbeli baráthoz, de vannak olyanok, akiknek a tudatuk elég erős, hogy fizikailag is érzékelhetővé tegye az illetőt. Ebben az esetben az Árnyék kapcsolatba léphet a környezettel, kommunikálhat a társadalom többi tagjával is, és amíg a teremtője hisz benne, teljesen valóságos lényként funkcionál… abban az esetben tűnik csak el, ha megszűnik az őt teremtő hit.
Férfi árnyékok képesek lehetnek gyermeknemzésre, női árnyékok viszont nem tudnak gyereket kihordani. A félig árnyék, félig ember gyerekek a meszticek.
Mivel egy ember képzelete teremti őket, az árnyékok sokfélék lehetnek, többnyire különlegesek, különösen szépek, különösen okosak, különösen szeretetreméltó természetűek. Sokszor rendelkeznek valamilyen külső megjelenésbeli sajátossággal: készültek feljegyzések abnormálisan kék szemű árnyékokról, vagy arany bőrszínűekről.
Meszticek
Félig árnyék, félig ember lények, először Raa halálakor tűntek fel, ekkor fordult elő, hogy árnyéknak és embernek született közös gyermeke. A meszticek jellemzően világos, néhol szürkésen sápadt bőrrel jönnek a világra. A hajuk, a szülői (anyai) hajszíntől teljesen függetlenül, halványabb, vagy élénkebb zöld. A szemük feltűnő, élénk színű, általában szintén zöld, de lehet az albínókra emlékeztetően vörös is. A bőrük színe változhat a szürkés sápadtságról, ez többnyire a hangulatukról függ. Ha zavarban vannak, a meszticek nem pirulnak el, a vérük híg és rózsaszín, így nem is igazán képesek rá. Helyette úgymond „elzöldülnek” a bőrük is felvesz egy zöldes árnyalatot. Félelmükben kékessé válhatnak, vagy a bőrük egészen áttetszővé alakulhat, ekkor a karjukon tökéletesen látszanak az ereik. Ha boldogok, akkor legtöbbször lilás színűek lesznek, persze, ez egyénenként változó.
A meszticeket rendkívül alacsony fájdalomküszöb jellemzi. Amit egy ember alig érez, legfeljebb kellemetlennek tart (pl. egy tűszúrás, karmolás), az egy meszticnek pokoli kínt jelent. Mivel hígabb is a vérük az átlagnál, gyakran vérzékenyek, egy kisebb seben keresztül is képesek elvérezni (miközben alvad a vérük, többnyire joghurtra emlékeztet, opálos és sűrűbb lesz). Az echolokációban kivételesen ügyetlenek, szinte teljesen képtelenek rá. A látásuk kompenzálja őket ezért… egy mesztic a teljes sötétségben is ugyanolyan pontosan lát, mint egy átlagember nappali fénynél. A hajuk, szőrzetük gyorsabban nő az átlagnál, bizonyos feljegyzések szerint némely meszticek az embereknél jelentősen tovább élnek.
A legjellegzetesebb képességük az átlagot magasan meghaladó képzelőerő. A fantáziájuk, és a hitük fantáziájuk teremtményeiben annyira erős, hogy átlagemberek csak álmodhatnak róla. Ha egy mesztic álmodik, vagy valamilyen hallucinogén szer hatása alá kerül, az általa átélt jeleneteket külső szemlélő is megfigyelheti, az ugyanis a valóságban is láthatóvá válik. Ha egy mesztic elhiszi a vetített tűzről, hogy forró, megégetheti magát, akár másodfokú égési sérüléseket is szenvedhet tőle. Emiatt a képzelőerő miatt jó érzékük van a regenerációhoz, de annak végrehajtásában erősen befolyásolja őket a környezet… szerető légkörben szinte bármilyen sebbel könnyen boldogulnak, de irigységgel, dühvel, vagy gyűlölettel körülvéve lassan, vagy egyáltalán nem járnak sikerrel. Az átlagnál jobb az emlékezőtehetségük, bizonyos meszticek tökéletesen vissza tudják idézni a születésüket is.
Raa világában a meszticeket elfogadják, joguk van letenni a Próbát, ugyanúgy vállalhatnak munkát, mint az átlagemberek, de a jogi egyenlőség dacára gyakran kinézik, megvetik őket. Éppen ezért a mesztic gyerekeket nem kötelezik arra sem, hogy közoktatásban vegyenek részt, legtöbben magántanulók, otthon töltik az életük legnagyobb részét. Nagyon kevesen kísérelnek meg ténylegesen beolvadni a társadalomba, ezért a legtöbb ember felkapja a fejét, ha meszticet lát.
Destabik
Raa világának „varázslói”. Sokan meggyőződéssel vallják, hogy legendákról, nem hús-vér emberekről van szó. A destabik a meszticeknél is ritkábbak, egyedi, és erős kaszt.
Egy destabi képességei többnyire gyerekkorban megmutatkoznak. Fokozott képességet mutat a regenerációra (képzetlen destabi is képes arra, hogy ha eltörik a lába, pár perc alatt könnyedén összeforrassza a csontot, további rehabilitációra való szükség nélkül), átlagon felüli intelligenciával rendelkezik. Általában atletikus alkat, jók a reflexei.
A destabik képességei a Próba során többnyire kiteljesednek. Itt mutatkozik meg csoportjuk fő jellemzője, vagyis a képesség, hogy az anyagot lokálisan befolyásolják. Ez sokakat emlékeztethet a telekinézisre (például bármelyik destabi képes rá, hogy tüzet gyújtson pusztán az elméje erejével), de attól jelentősen eltér. Míg egy telekinetikus képességekkel rendelkező ember képes lenne gondolatokkal felemelni, és magához lebegtetni egy tárgyat, egy destabi úgy alakítja át a szerkezetét, hogy képessé váljon helyváltoztatásra.
Ha a Próbát sikerrel teszik le, a destabik helyzete továbbra is nehéz. Mivel kevesen vannak, nem képzik őket egyetemesen, többnyire saját erőből kell megtanulniuk uralni a képességeiket, illetve adott esetben, ha vannak olyan szerencsések, hogy a környezetükben találnak ilyet, egy idősebb, képzettebb destabi oktathatja őket. Egy képzett destabi képességei nagyon széleskörű lehetőségeket kínálnak. A testük felett teljes kontrollal bírnak, zárakat is kinyithatnak úgy, hogy a tenyerüket a kulcslyukra teszik, és kacsokat növesztenek belőle, ami feltöri azt. A regenerációs képességük olyannyira megnövekszik, hogy már nem csak saját magukat, de másokat is képesek meggyógyítani, ez azonban sok energiát kivesz belőlük, egy komolyabb sérülés gyógyítása után sokuknak azonnal pihennie kell.
Legszélsőségesebb eset, hogy képesek lehetnek egy ember teljes újjáélesztésére is. Ezt gyengébb destabik csak nagyjából öt percig képesek véghez vinni, azon túl, ha a test regenerálódik is, az alany enyhébb, vagy súlyosabb károsodást szenvedhet. Erősebb destabik akár tizenöt, húsz perces holtak feltámasztására is képesek, ekkor azonban már a saját életüket kockáztatják, így mindenképp a közelben kell lennie egy ún. donornak. A destabi egy húsz perce halott ember újjáélesztésekor az anyagi világból lemerül az eszmevilágba (amennyiben csak a test regenerációjáról lenne szó, elég lenne ide átnyúlnia, és módosítania a sérült test „kódját”, hogy az ismét ideális, sértetlen állapotába kerüljön), és visszahúzza a halott eszméjét, vagy lelkét. Ide már a lemerülés is nagyon sok energiát igényel, és a destabi a folyamat során saját életenergiáját használja. Külső szemlélő azt láthatja, hogy az arca beesik, a haja megnő (akár 5-6 centit is), és fokozatosan megőszül. A tekintete távolba révedőnek hat, az írisze először úgy tűnik, mintha kivilágosodna, később a szeme hályogossá is válhat, ráncai jelennek meg, a teste elöregszik. Az izmait elhagyja az erő, elkezdhet reszketni, zihálhat, kapkodja a levegőt, akár a nyála is elkezdhet folyni, ha a nyelését sem képes már kontrollálni. Amennyiben nincs jelen senki, könnyen meghalhat, míg az „eszmevilágban” tartózkodik, ezért többnyire megkérik a donort, hogy valamilyen erős impulzussal rántsák ki onnan. Ez lehet, hogy valahol megégetik, vagy mélyebben megvágják. Ha a lelket visszajuttatta a testbe, a destabinak még teljesen helyre kell állítania a testet, mivel azonban a lélek megkeresése szinte minden erejét felemészti, a donornak a saját életenergiáját kell a rendelkezésére bocsátani. Ekkor a destabi átvezeti azt magán, a halottba, aki, amint a teste is helyreáll, lélegezni kezd, és húsz perc után is nagyjából 70%-os eséllyel, sérülés nélkül újjáéledt. A donor és a destabi kapcsolata komoly bizalmat feltételez, mert az energia áramoltatása során a két fél akaratlanul is megoszt bizonyos elemeket egymással. Ezek lehetnek emlékek, képességek, mindenképp olyasmi, amit az ember nem szívesen ad át ismeretlennek. Az újjáélesztés folyamatának végeztével a destabi annyira gyenge, hogy sokszor lábra sem tud állni. Ilyenkor az életenergiáját például növényekből töltheti fel, ezeket átöleli, és a növény teljesen el is pusztulhat, miközben a destabi magához szívja az energiáját. Ekkor a látható testi tünetek (gyengeség, hályogos szem, ősz haj) fokozatosan megszűnnek. Ha kellően feltöltötte a saját szervezetét, képes a donort is újra ellátni energiával.
A destabikat egyesek energiavámpíroknak tartják, és sok esetben tartanak az erejüktől egy potenciális harcban. A szervezetük valóban alkalmas a harcra, már említettem a jó reflexeket, és az atletikus alkatot, ami többnyire komoly fizikai erővel is párosul. Ezek a tulajdonságok legfőképp azt a célt szolgálják, hogy szervezetük kibírja azt a megterhelést, amivel a képességeik használata jár. A képzett destabik fegyelmezettek, komolyak, állandó kontroll alatt próbálnak maradni. (Destabi hajlamú, de képzetlen, fegyelmezetlen emberek nagyobb eséllyel hoznak létre árnyékokat.)
Meghatározó alakok a világban:
Raa világában a politikai helyzet nem kiélezett, a felelősségi index rendszer elég stabilitást biztosít. A vezetőségben legnagyobb szava Mahajrodnak, a már említett, egyes felelősségi index-szel bíró konzulnak van. Mahajrod szavazata általában eldönt egy kérdést, ennek megfelelően kisebb ügyekben nem, csak fontosabb kérdésekben szavaz. Egyike a kevés ismert destabinak, rendkívül nagy hatalmú és magasan képzett (felelősségi indexe akkor érte el az egyet, amikor megállított egy járványt azáltal, hogy lemerült az eszmevilágba), azonban gyakran kerül ellentétbe Raa más döntéshozóival, különösen az 1:3 felelősségi index-szel rendelkező, ezáltal a második legbefolyásosabb Sanával. Sana tapasztalt, Mahajrodnál nagyjából harminc évvel idősebb nő, aki a Raa-n született és nevelkedett.
Rendszer: Mesélői teljhatalom
Kötelező előtörténet: Igen (amennyiben valaki bevándorlót hoz, annak bolygóját kidolgozhatja)
Káromkodások: Mérsékelten (Raa-n nem kedvelik a káromkodásokat, hivatalos
körökben egyenesen barbárságnak tartják. Aki elkáromkodja magát egy magas
státuszú személy jelenlétében, egy kellemetlenkedő tájékoztató robottól kap megrovást)
Felnőtt jelenetek: Igen